Asterix, Obelix en de Regineanen in de Franse Revolutie

Asterix, hij is klein en slim. Zijn bovenmenselijke kracht dankt hij aan de toverdrank van de druïde Panoramix. Zijn beste vriend is Obelix, Menhirhouwer en in zijn vrije tijd liefhebber van everzwijnen. Samen met hond Idefix gaan de mannen regelmatig op pad. We bevinden ons in het jaar 50 voor Christus. Asterix en Obelix beleven het ene na het andere avontuur. Geweldig! Maar nog geweldiger is dat deze helden uit Erquy komen, een vissersplaats aan de noordkust van Bretagne. Nou ja, dat beweren de Bretonners. Echt duidelijk is striptekenaar Albert Uderzo er nooit over geweest. Hij kende de omgeving van Erquy goed, maar wenste in het midden te laten waar het dorpje van de heren zich precies bevindt. Erquy is dus bekend van Asterix en Obelix. Maar duiken we nog een keer in de geschiedenis van deze plaats, dan leren we dat Erquy een Romeinse nederzetting was, Reginea genaamd. Historici ontdekten dit op een oude kaart. Het feit is echter nooit officieel bekrachtigd. Maar dat boeit de inwoners van deze kustplaats niet. Nu nog steeds vinden ze het prachtig als ze ‘Regineanen’ genoemd worden. Trotse mensen dus in Erquy. Trots zijn ze ook omdat hun plaats bekend staat om de coquilles Saint-Jacques, de vuurtoren uit 1900 en de Cap d’Erquy. De omgeving van de Cap is prachtig: kliffen, rotsen, roze zandsteen, heidevelden, duinen. Niet verwonderlijk dat het bechermd landschap is. Niet alleen vanwege de natuur, de 170 hectare is ook een plek vol geschiedenis: kogeloven, wachthuis, oude steengroeven, grenspad. Als je over een van de prachtige wandelpaden loopt, is het niet moeilijk je te wanen in vroegere tijden. Zeker niet als je daarna ook nog een bezoek brengt aan het kasteel van Bienassis. Dit onderkomen van Jean de Quelnex, heer van Bretagne, is aan het einde van de 15e eeuw gebouwd. Het roze graniet van Erquy is het basismateriaal. Helaas, tijdens de Franse Revolutie werd het kasteel geplunderd, deels afgebrand en veranderde het zelfs in een gevangenis. Daarna ging het kasteel van hand tot hand. Sinds 1945 echter valt dit prachtige domein onder de Franse monumentenzorg. Cap d'Erquy En zo zie je maar weer… naar welke plek je ook gaat in Bretagne, altijd weer ‘hangt’ er geschiedenis aan. Veel is op feiten gebaseerd, maar toch moet ik bekennen dat de Bretonners de geschiedenis vaak opleuken. Honderden mythes, sages en legendes zijn er te vertellen over boeiende plekken in dit deel van Frankrijk. Erquy is zo’n plek. Asterix en Obelix kunnen dat weten.